27.05.24. У Національному музеї народної архітектури та побуту України відбулася толока, метою якої було прибирання ґражди з експозиції «Карпати».
Організатором заходу виступив наш Олег Волосовський, який за сумісництвом є радником з питань архітектури та дизайну у Музеї просто неба. Окрім нашої команди, у заході взяли участь наші партнери — представники компаній Вітекс, Budzirka, Gudani Group, L.Decor та інші.
Цього дня ми всі разом прибирали двори ґражди, а також залучили майстрів, що працюють в автентичних техніках, для дрібних реставраційних робіт. Зовсім скоро готуємо тут низку заходів. Плануємо зустрічати у цьому дворі зацікавлених та однодумців для занурення в українські традиції, історію та побут. Кожен зможе віднайти у експозиціях музею досі не помічені деталі, дізнатися про походження традицій, навчитися ремісничих технік.
Велика подяка нашим партнерам за цю толоку і за участь в майбутніх семінарах.
Фото: Віра Зінченко.
Толо́ка — одноразова безоплатна праця гуртом для швидкого виконання великої за обсягом роботи. За давніми звичаями толока є формою селянської взаємодопомоги, на яку скликають сусідів, родичів та товаришів. Зазвичай толока передбачає частування працівників.
Ґра́жда — комплекс житлового будинку і господарських будівель, які утворюють замкнутий, зазвичай, прямокутний дворик, хати об'єднані під одним дахом із господарськими будівлями, що утворюють своєрідну твердиню, замкнену ґраждою — високою огорожею з дахом. Такий тип забудови характерний передусім для Гуцульщини.
Нагадаємо, що через майже рік кропіткої роботи у Національному музеї народної архітектури та побуту України було відкрито відновлений старовинний вітряк з села Олександрівка Херсонської області. Він став домінантою, завершивши формування експозиції «Південь». Наша команда відповідала за відродження споруди та відновлення її функції.