МИКОЛАЇВСЬКА ОДА

тип: реконструкція
місце: Миколаїв, Україна
статус: концепт (2022)
команда: Олег Волосовський, Роман Гарбузюк

Внаслідок руйнувань будівля Миколаївської ОДА була розбита на дві частини. Зруйнувана вхідна група, яка була акцентом та гармонійно утримувала бічні площини фасаду. Виходячи з цього, ми попрацювали з існуючими формами: двома вцілілими частинами будівлі.

Наша головна ідея — збереження вцілівших стін та повернення в них життя новою архітектурною вставкою, яка об’єднає дві частини будівлі, метафорично — знов об’єднуючи всіх українців для відбудови після війни. Проєкт набуває своєї сили саме у поєднанні старих форм з новими, щоб мешканці та гості міста могли бачити поєднання стану української архітектури — до та після війни.

Нами було розроблено три концептуальні варіанти відбудови Миколаївської ОДА:

Варіант 1. «Вітрила».

Миколаїв від свого заснування був містом моряків, то ж при розробці варіантів реконструкції будівлі ОДА один з них присвячений саме морській тематиці. Пластично-динамічна форма виростає на зруйнованому місці, нагадуючи спінакер, що символізує потужній рух у майбутнє. Вітрила, наповнені вітром, уособлюючи динаміку, штовхають у нове життя, сповнене віри та надій.

Саме цього не вистачає класичній адміністративній будівлі, зведеній у 80-х роках. Тоді символом влади була імперська, неприступна фортеця з метрично-вертикальною композицією фасаду, демонструючою непохитність. Суцільне скління «вітрила» дозволяє відкрити назовні всі процеси, що відбуваються всередині, залучити оточуючих до процесів всередині. Відкритий каркас надає впевненості у міцності конструкції уявного вітрила.

Окрім повернення будівлі до робочого стану, наша мета — осучаснити її функціонально, наповнити нові простори світлом, насичити функціями утворені вестибюлі, холи із зонами відпочинку, що будуть перерізати темний довгий коридор з кабінетами з двох боків. Також там можуть розміститися зали переговорів, конференц простори, та зони очікування відвідувачів.

Варіант 2. «Щит».

Частина стін, що вистояла — це тіло. Нова частина фасаду — щит, який захищає уражене місце. Це накладка на фасад, що виступає відносно головної площини фасаду. Він відрізняється кольором, матеріалом, малюнком вікон. Трохи піднятий вище основних поверхів — стає домінантою над метричним чергуванням вікон та пілястр, привертає увагу до входу в будівлю. Цей варіант не змінює функціонального складу приміщень.

Варіант 3.«Пам’ятка».

Пам’ятка про ракетну атаку, що відбулася 29 березня 2022 року. Нагадування про війну, розв’язану у ХХІ сторіччі, про втрати, розлучені родини, понівечені життя. Метафорічне нагадування майбутнім поколінням про ці страшні часи. Будівля ОДА — як фенікс, який постав з руїни, зберігши старі шрами, але ставши ще красивішим та могутнішим.

Основні конструкції будівлі підсилюються, функціональні зв’язки відновлюються витаючими галереями, які з’єднують дві частини будівлі. Акцентом виступає просторова конструкція за мотивами козацького намету, в якому може розміститися простір для конференцій. 

Підваріант 3.1.

Замість підвішеного намету у просторі між двома частинами будівлі ОДА розміщується куля, всередині якої може бути розміщений музей, що буде висвітлювати події війни, яка зараз відбувається в Україні. 

SHARE